Rozhovor s Petrem Bramborem Nárovcem
Petr B. Nárovec je člověk mnoha zálib. V České Lípě dlouho působil v čajovně, kde podle svých slov vypil litry čaje s milými lidmi, potom se přihlásil do konkurzu na kastelána Vodního hradu Lipý a tím si dál určil velmi zajímavou a občas nesnadnou cestu. Je historikem, ochotníkem (který stál u zrodu divadelních předtavení na hradě), šermířem, vodákem, autorem článků do libereckého Véčka, chovatelem ovcí a v neposlední řadě i tatínkem malého Jonáše.
V malém bytě na Vodním hradě si (za přítomnosti Ivanky a malého Jonáška) s milým kastelánem povídala Lenka Křivánková.
Jak se daří kastelánovi v zimě? Chodí vůbec někdo na pohlídky?
Všichni si myslí, že v zimě kastelán odpočívá, ale kastelán neodpočívá.. připravuje Vánoce a také se připravuje na příští sezónu. Na co není čas v sezóně, to se musí dělat mimo sezónu. Takže se opravuje, udržuje a vše co dovolí počasí. No a já krom toho chodím do kulturáku dělat různé služby, nebo třeba požární hlídku do divadla...
Účastnil ses divadelního předtavení Mikuláše v Kd Crystal.... užil sis Mikuláše?
Mikuláše jsem si užil dosytosti, potkal jsem opravdu hodně dětí, jak v KD Crystal, tak i u svých známých, a jako svatý Mikuláš jsem slyšel jsem hodně básniček.. od jednoho děvčete dokonce celou Tichou noc. Některé děti mě velmi mile překvapily.
Jak je to s tvojí spoluprací se židovskou obcí? Mimochodem je židovství věnovaná malá expozice v paláci...
Spolupracuju stále se židovskou obcí, jsem správcem židovského hřbitova. Bohužel mi teď zbývá málo času. Ne že bych byl žid, ale mrzelo mě že jsou tady ty památky ve špatném stavu, že se o ně nikdo nestará a tak jsem se seznámil s panem Poskočilem, který je úžasný člověk a předseda židovské obce v Děčíně, kam jsem občas zván. Snažím se, aby lidi v České Lípě nezapoměli na to, že tady bylo kdysi velmi silné a zajímavé etnikum, které po druhé světové válce prakticky zmizelo...Hrad byl v držení rodiny Altschulů , byli poslední soukromí majitelé hradu, a proto mě to začalo zajímat. Mám k židovskému etniku velmi blízko, ani nevím proč, jsem sice pohan :-), ale jejich kultura mě zajímá...
Teď se chystá za veliké peníze nová expozice na hrad....
Nechystá se přímo na hrad, bude v objektu stodoly, která dřív patřila k mlýnu. Je to projekt se kterým já nemám nic společného. Chystá se multimediální expozice, která se má týkat potiskování látek, tzn. kartounkářského průmyslu, který tady stavil boom v 19. st. U hradu byla jedna z prvních kartounek, malá továrnička, potiskovala látky – Richterhof.
Existuje nějaký depozitář vykopávek, fragmentů zdiva z hradu?
Archeologické nálezy -jsou jich cca 2 místnosti- jsou v současné době v depozitářích národního památkového ústavu, pracoviště Ústí nad Labem, kde přesně nevím. Českolipské pracoviště zaniklo, jestli se nepletu. Mým dlouhodobým záměrem je, aby se mohly tady na hradě depozitovat ty kvalitní a zajímavější z nich. Objevilo se tu pro normálního člověka nepředstavitelné množství nálezů, většinou se jedná o keramické střepy, které toho laikovi moc neřeknou, a pro odborníky je to náročné... vše se musí zakreslit, popsat a vyfotografovat... Hrad stojí přes 700 let a také naproti přes řeku byly keramické dílny, které kromě klasických výrobků chrlily i množství zmetků... Mám přislíbené z židovské obce vitríny a máme i prostor, kde bychom mohli prezentovat, nedozrál ale zatím čas a já doufám, že v brzké době tomu tak bude.
Ty jsi vlastně při práci vystudoval školu? Jakou?
Vystudoval jsem pomaturitní studium, obor památkář, takže můžu pracovat jako památkář, což se k mé práci hodí. Jsem i rád, že jsem se díky studiu setkal s velkou spoustu zajímavých lidí. Byl jsem aspoň trochu zasvěcen do problematiky ochrany památek, né že bych předtím něměl žádnou představu, ale přeci jen to bylo studium, které mi hodně dalo. Rád bych studoval dál, ale teď si musím dodělat maturitu.
Jak pokračuje oprava mostu?
Pokračuje, i když teď se mokré práce zastavily, protože mrzne, ale pokračuje se v jiných... naváží se jíl a dělají se přeložky sítí, protože mostem vedla voda a plyn, kvůli tomu taky prokopali klenbu..i takové zásahy proběhly. Most už je teď vyspraven, teď čekáme na jaro, aby se mohlo zdít, udělat parapet, vydláždit... Já doufám, že na slavnosti se bude do hradu vcházet tak jako kdysi.
Jako kastelán máš tedy hodně práce. Já vím, že píšeš externě do Véčka, zbývá ti na to čas?
Teď díky škole už moc ne, prosili mě o články, ale teď píšu hlavně věci do školy, takže naposledy to byly “Svěrné a vzpěrné spoje” například :-). Kdyby byl čas chtěl bych psát i něco jiného než jen do Véčka.
Vím že jsi psal poezii...
Psal jsem kdysi, ale teď mám rozepsaný román, už dlouho. Jmenuje se to Martin Zvon, je to taková fantazie, bude se odehrávat v okolí, je to svět mýma očima... hlavní hrdina sice vnímá realitu,ale pak se ocitá ve fantaskním světě.
Vím o tobě, že jsi vodák, který jezdí za každého počasí a v každém ročním období, nebyl jsi někde?:-)
Byl jsem 22. listopadu, jak padal první sníh na Ploučce. Mám vodu hrozně rád, je to moje vášeň. Je to už taková tradice, že s kamarády jezdíme v listopadu Ploučnici a pak ještě Vavřinecký potok u Kolína. Mám rád divočejší vodu, baví mě to, propadl jsem tomu ve svých 15-ti letech. Už od mala mě lákala každá louže a každá strouha :-)
Strom jsi určitě zasadil, syna Jonáška máš, co domeček :-)?
Stromů jsem sice zasadil několik, ale na našem pozemku teď stromy kácím, domeček je taky spíš na zbourání, čeká nás na něm ještě hodně práce.
Bude se ti stýskat po bydlení na hradě?
Já jsem člověk, který vyrůstal na vesnici, mám rád přírodu, takže z města rád uteču do Oldřichova. Hrad je moc v centru ,ale je pravda, že na hradě budu dál trávit hodně času. Mám tuhle práci moc rád, jsem rád, že ji můžu dělat.
Děkuji.
Foto : Ivanka Vencovská