Českolipský underground 13 - Stanislav Linhart 1. část
"Hráli jste zde někdy?" zeptal jsem se, když se Stanislav Linhart rozhlížel po Luxoru. Na schůzku přijel až z Německa, kde od konce osmdesátých let žije.
"Snad jednou. Záviděli jsme Lípákům. U nás v Boru jsme se takhle dobře neměli."
Stanislav Linhart do Nového Boru přesídlil z České Kamenice, aby se vyučil sklářem. Na internátě se stal členem své první bigbítové kapely, která nesla název Spiders. Jen dodávám, že českolipská skupina Spiders, ze které později vykrystalizovaly Strawberry, nemá s tou novoborskou nic společného. "Nikdo nechtěl hrát na basu, tak to zbylo na mě. Dokonce jsem si ji sám sestavil," vysvětlil, jak se dostal ke svému nástroji.
Mnohem více než o Spiders hovořil o kapele Jupiter, jejíž kapelník Vlasta Záklasník se svým Tornádem 003 byl v té době jeho idolem. "Koukali jsme se na tu jeho kytaru přes okno, jak se blýská," vzpomínal ještě po letech zasněně.
Právě Vlasta Záklasník za nimi v roce 1967 přišel a nabídl jim, aby přešli do jím nově vytvořené kapely, kterou nazvali Trhani. "Vzal si mě, Pavla Švandu a Ivana Škodu. Z konkurenčního Telstaru pak ještě bubeníka Petra Němečka."
na fotografii Stanislav Linhart
Trhani už za tři měsíce secvičili repertoár, aby se mohli v Novém Boru zúčastnit jednoho z beatových festivalů, které v té době zažívaly boom.
"Říkal jsem si, že když Trhani, tak podle toho budeme i vypadat, a ušil jsem nám obleky. Ty byly určitě jedním z důvodů, proč jsme tenkrát vyhráli."
Druhým zřejmě byla skladba Randy Scouse Git (Alternate Title) od The Monkees. Tato píseň byla spíše známá z pořadu manželů Černých Houpačka jako Alternativa. Bohužel si Stanislav Linhart nevzpomněl, že by hráli taky něco originálního. „Měli jsme jen jeden angažovaný protest song ve stylu Válka je vůl od Synkop.“
"Po tom úspěšném festivalu jsme trochu usnuli na vavřínech a poměrně brzy se to projevilo."
Postoupili na festival do Štětí, kam se sjelo osm kapel z celého severočeského kraje. Porota byla složená z Pražanů, kteří si vybírali skupiny na přehlídku do hlavního města.
"Všichni jsme dostali dvacet minut a měli ukázat, co v nás je. Vzpomínám si, že nakonec uspěli nějací Doksáci - pamatuji si jen Pavla Šplíchala - za těch dvacet minut stihli odehrát dvě bluesrockové skladby plné instrumentálek, zpěvák za celou dobu moc neotevřel pusu. Všechny zúčastněné kapely dost protestovaly, protože měly pocit, že to rozparádily víc, ale porotci nám vysvětlovali, že právě něco takhle originálního v Praze potřebují. I já byl jejich hudbou velice překvapen. Přesvědčil jsem se o tom, že se muzika velice rychle rozvijí i v jiné směry, ale já jsem byl příznivcem komerčnějšího směru, než byl bluesrock, "
Náhoda přeje připraveným. Den po našem rozhovoru jsem procházel fotky v počítači a hledal nějakou použitelnou k dílu o Petrovi Šustovi. Najednou koukám na okopírovaný článek z neznámých novin. Na zažloutlém papíře stálo: Beaty ve Štětí. Podepsaná pod ním je Taťána Ryndová. A tak zjišťuji, že neznámými Doksáky zřejmě byla skupina The Sound Makers.
kapela Trhani
"The Sound Makers z Doks si odnesli z konečného hodnocení druhé místo. Zaslouženě a především díky svému zpěvákovi, jehož vystoupení bylo - oproti jeho předchůdci - prosto všech zbytečných pohybových efektů a vsadilo vše na jedinou a nejvyšší kartu - hlas. Ten mu zajistil i úspěch takových skladeb, jako byly My Girl či Black Night ... Ostatní soubory zvolily spíš schůdnější cestu. Omezily svůj předváděný repertoár na skladby rytmického, skandovatelného typu, u kterých je na první pohled jasno, že síla jejich účinku je právě v rytmičnosti přednesu a v apelu, kterým strhává obecenstvo ke společnému účinkování."
Ještě se podívejme, co napsala Taťána Ryndová o samotných Trhanech.
"Vystoupení Trhanů z Nového Boru působilo celkovým dojmem velice sladěného a sehraného kolektivu s velkou schopností přirozeného projevu a pohybu po scéně.“
Šestého června 1968 měl Stanislav Linhart těžkou bouračku na motorce a na rok vypadl ze všeho – z kapely i učiliště. Přešel na průmyslovou školu a v roce 1969 či 1970 za ním přišli Petr Němeček, Josef Pátý a Bohouš Obergries, že by mohli zase dát něco dohromady. Založili kapelu The Thay, se kterou hráli především na Děčínsku. „Pamatuji si, že na nás chodil i Tibor Damu, kterého jste už zmínil v několika dílech.“
Stanislav Linhart vůbec vzpomínal na Strawberry Sellers Group, kde Tibor Damu působil, v dobrém. Hlavně na Milana Anděla a Pavla Žalmana. „Žalman prostě dokázal lidi strhnout. Ať si o něm říká, kdo chce, co chce, on uměl udělat atmosféru a bez ní nemá bigbít smysl. Anděl byl zase pravý kapelník.“
Stanislav Linhart - basová kytara, zpěv ve skupinách Spiders, Trhani, The Thay a Exodus.
autor seriálu : Milan Bárta